Jak poznat nejlepší půjčku

Než někde požádáte o úvěr, je přinejmenším dobré vědět, podle jakých faktorů ho posuzovat a vyhnout se tak nevýhodné půjčce. Jednoduše platí, že pro každého bude „nejlepší“ nějaká jiná v závislosti na jeho potřebách a možnostech. A jelikož působí na finančním trhu desítky úvěrových společností, nemusí se zájemce v jejich nabídce tak dobře orientovat. Stačí přitom posuzovat několik základních parametrů a rozlišit, o jaký druh půjčky se jedná. U každého z nich je totiž potřeba dívat se na údaje jinak.
Obecná pravidla, jak poznat nejlepší půjčku
Když procházíte nabídky, měli byste se orientovat zejména dle výše úroků a RPSN, jedná se totiž o základní faktory, které vyjadřují, kolik za půjčku zaplatíte. Obecně přitom platí, že čím nižší obě sazby jsou, tím lepší. Vedle toho by vás ale měly zajímat i další poplatky (pakliže jsou), třeba za sjednání (online bývá zdarma, na pobočce i 2 499 Kč) nebo za vyplácení peněz (poplatek bývá u revolvingových úvěrů).
Stejně tak by měl poskytoval dávat svým klientům nějakou přidanou hodnotu, třeba slevu na další půjčku nebo nabídku jiných finančních služeb. S tou se obvykle setkáte u bankovních domů, které jsou schopny zajistit jak běžné a spořící účty, tak vícero druhů úvěrů, eventuálně i zprostředkovat pojištění. Na druhou stranu mávají někdy podmínku, že musíte pro získání výhodnějších podmínek mít vše u nich. Což může být na druhou stranu značně omezující a třeba u rychlé krátkodobé půjčky tohle řešit nemusíte.
Vysoké úroky a RPSN nemusí znamenat drahou půjčku
Jak úroky, tak RPSN byste měli srovnávat pouze u jednoho druhu půjčky. Tedy krátkodobé s krátkodobými, dlouhodobé s dlouhodobými, eventuálně i s produkty, které lze považovat za alternativy. V žádném případě ale nelze porovnat úroky mikropůjčky třeba s hypotékou nebo dlouhodobým úvěrem, ačkoliv se na to někteří lidé rádi odvolávají. Vysvětlení je prosté:
- jak úroky, tak RPSN bývají nejčastěji vyjádřeny jako p.a., tedy ročně
- to dává smysl právě u dlouhodobých půjček se splatností 1 rok a více
- krátkodobé do 30 dní, nebo střednědobé do 11 měsíců však mají sazbu rovněž vyjádřenou v ročním intervalu
- dochází tedy k jejímu přepočítání na denní nebo měsíční, podle toho, jak jsou nastaveny podmínky
- má-li tedy úvěr splatnost např. 5 dní, bude pochopitelně násobně vyšší než třeba u hypotéky
Zaleknout byste se přitom u mikropůjčky neměli ani úrokové sazby nebo RPSN v řádech tisíců procent nebo i vyšších, přepočet ročních údajů na denní někdy bývá poměrně „divoký“. Zajímat by vás každopádně měly poplatky vyjádřené v korunách, právě podle nich nejlépe posoudíte, kolik vás bude půjčka stát. Někde je přitom zobrazují hned v kalkulačce, jinde vám je sdělí až po odeslání žádosti, podle níž vám nastaví podmínky.
Pozor, v jakém intervalu jsou úroky vyjádřeny
Ačkoliv naprostá většina poskytovatelů udává úrokovou sazbu ročně, tedy p.a., můžete se rovněž setkat s měsíční (p.m.), eventuálně denní (p.d.). Ty jsou v zásadě užívány u produktů jako je kontokorent, kreditní karta a revolvingový úvěr, ale výjimečně je měsíční úrok nastaven také u některých mikropůjček. Coby klientovi vám to vadit nemusí, obvykle jsou ale takové úvěry o něco dražší a více zaplatíte také za odklad splátky nebo úroky z prodlení.